11 szprotawa herb

Monika Rogalińska - Niemcy

erasMon12    Monika Rogalińska 

Kurs: Deutsch Kurs Lindau am Bosensee (Niemcy) 

Termin 15 - 29 lipca 2020 r.

    Dwutygodniowy kurs języka niemieckiego rozpoczął się od przedstawienia zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas zajęć w niemieckiej szkole językowej Dialoge w Lindau. Sprawa bezwzględnie ważna, bo cronavirus w lipcu 2020 r wciąż był dużym zagrożeniem.  Decyzja o  rezygnacji z publicznych środków transportu i  podróży samochodem z dwoma rowerami na dachu również miała związek z troską o własne zdrowie. Na miejscu okazało się, że zachowując dystans społeczny można uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym pięknego Lindau. 

    Najbardziej znaną częścią Lindau jest historyczne stare miasto położone na niewielkiej wyspie (niecałe 0,7 km²), która dziś połączona jest z lądem dwoma mostami (dokładniej tamą kolejową/pieszą oraz mostem dla samochodów). Właśnie tam ma swoją siedzibę szkoła Dialoge, natomiast ze szkolnego tarasu widać było przypływające statki z turystami pragnącymi odwiedzić Lindau. Wejścia do portu od strony jeziora strzegą majestatyczny lew oraz latarnia morska. Stawianie obu budowli zakończono w 1856 roku. Masywny posąg będący symbolem Bawarii stworzono z wykorzystaniem piaskowca. Ma 6 metrów wysokości (nie licząc podstawy!) i waży aż 50 ton. Jeśli podejdziemy bliżej to zauważymy wyryte na podstawie rzymskie litery MDCCCLVI, czyli liczbę 1856.  Dodam tylko, że warto odwiedzić port po zachodzie słońca, kiedy to oświetlony wygląda inaczej niż przy świetle dziennym.

Uczestnicząc w ogólnym kursie języka niemieckiego miałam okazję poznać osoby z Tajlandii, Włoch, Chin i Szwajcarii. Zajęcia odbywały się z dwoma nauczycielkami, które swoją otwartością na różnorodność integrowały grupę i zachęcały do podejmowania dodatkowych czynności.  Na zajęciach dużo się działo, gdyż domeną szkoły jest wykorzystanie wielu  aktywnych metod uczenia, ale sprawdzana była  również wiedza zdobyta na lekcjach za pomocą testów i oczywiście były też zadania domowe. Nauka języka w międzynarodowym towarzystwie jest bezcennym doświadczeniem. Najważniejszym staje się możliwość komunikacji z drugą osoba, współpraca w  grupie w celu wykonania zadania.  Dowiedziałam się również, że młodzi ludzie  z Chin przylecieli do szkoły na parę miesięcy, to dlatego, że w przyszłości  chcą studiować w Niemczech. Były też osoby niepełnosprawne, które z nauką języków wiązały swoją przyszłość. 

Dwutygodniowy pobyt był okazją do licznych rowerowych wycieczek wokół jeziora oraz do odwiedzenia austriackiego teatru na wodzie w Bregencji, jak również do kąpieli  w jeziorze Bodeńskim.  Powstało też w mojej głowie marzenie – wyprawa rowerowa wokół jeziora Bodeńskiego. Czas pokaże, a marzenia warto realizować. Ktoś powiedział: ”Ludzie sukcesu są marzycielami, którzy uznali marzenie za coś zbyt ważnego, by zostawić je w świecie fantazji.”  Ogromie się cieszę z możliwości jakie daje udział w programie Erasmus+. Realizacja mobilności to super  przygoda – zachęcam wszystkich do udziału!

Nasza lokalizacja

Nasz kanał YouTube

proocent

Search