11 szprotawa herb

Beata Lipowska-Kudła - Irlandia

BeataL      Beata Lipowska-Kudła - nauczyciel języka angielskiego

Kurs: Teacher refreshment course for Non-Native Teachers w Cork (Irlandia)

Termin: lipiec - sierpień 2019 r.

    W dniach 29.07.2019 – 09.08.2019  uczestniczyłam w kursie "Teacher refreshment course for Non-Native Teachers" w Cork w Irlandii. Zajęcia odbywały się w 15-osobowej  grupie nauczycieli z  Europy, m.in. z Niemiec, Włoch, Czech, Rosji , Polski i Hiszpanii. Były to osoby z różnym stażem i doświadczeniem w zawodzie nauczyciela. W czasie zajęć, które zawsze były świetnie przygotowane przez naszych prowadzących, wymieniłyśmy nasze poglądy czy pomysły na prowadzenie poszczególnych etapów lekcji. Skupiliśmy się na konkretnych  umiejętnościach.

    W kursie tym wzięłam udział z myślą, by rozwinąć moje umiejętności językowe, ale również poprzez dyskusję z nauczycielami z różnych krajów i porównanie systemów edukacyjnych, przyjrzeć się metodyce nauczania języka obcego, w tym wypadku – angielskiego.  

    Przyglądaliśmy się zadaniom związanym z  poszczególnymi  zagadnieniami, biorąc pod uwagę wiek i umiejętności uczniów. Rozważaliśmy, jak planować poszczególne części  lekcji, by były one interesujące i prowadzone z odpowiednim tempem, bo nie ma nic gorszego niż znudzony i demotywowany uczeń.  W ciekawy sposób rozważaliśmy, jak pogłębić znajomość języka wśród naszych uczniów poprzez innowacyjne metody nauczania z naciskiem na poszczególne umiejętności: czytanie, pisanie, mówienie oraz wykorzystanie wiedzy gramatyczno-leksykalnej.

     Analizując poszczególne etapy lekcji, zastanawialiśmy się nad prezentowaniem informacji, sposobem przekazywania instrukcji, wyjaśnianiem i sprawdzaniem zrozumienia wyżej wymienionych przez uczniów. Zajmowaliśmy się również źródłami, z jakich my, nauczyciele, możemy korzystać, przygotowując nasze zajęcia - poszczególne strony internetowe, książki, czasopisma. Wymienialiśmy poglądy na temat podręczników dostępnych w europejskich  szkołach.

BeataL1

    Poza zajęciami ściśle związanymi z metodyką nauczania , brałam udział w zajęciach dotyczących polityki i edukacji w Irlandii, jak również związanych z muzyką i językiem Irlandzkim. Teraz wiem, że „Dia Duit”, to „dzień dobry”,  a „Is mise Beata” to „Mam na imię Beata”.

    Poza zajęciami na uczelni udało mi się popołudniami oraz w wolnym czasie zwiedzić Cork i okolice. Cork to wielokulturowe miasto, w którym na każdym rogu można  spotkać  ludzi z całego świata. Większość przybyła tu, by poszerzać swą znajomość języka angielskiego, często na wielomiesięczne kursy lub studiować na miejscowym uniwersytecie.

    Irlandia jest niezwykle malowniczym miejscem, gdzie roślinność o tej porze roku jest tak soczysta i intensywna, że aż zapiera  dech w piersiach. A do tego przecudnej urody klify oraz plaże, szerokie i zupełnie inne niż nasze nadbałtyckie. Pogoda, cóż jak to mówią Irlandczycy – „cztery pory roku w ciągu dnia”, więc  mamy – chłód poranka; słońce, które zachęca do życia; deszcz, który nie oszczędza jednej nitki na naszym ubraniu i wiatr, smagający twarz. Nawet tempo życia jest tu inne. Irlandczycy są zawsze uśmiechnięci i pomocni. Wyznają zasadę, że nie trzeba się denerwować, bo termin goni, na już, na teraz. U nich wszystko płynie powoli, spokojnie, bez stresu, bo trzeba przede wszystkim dbać o siebie.

    Myślę, że pobyt w Irlandii był dla mnie bardzo owocny i ciekawy pod względem zawodu jaki wykonuję, a informacje i ćwiczenia na nich przedstawione już staram się wykorzystywać na swoich zajęciach. Mam nadzieję, że będą one pożyteczne dla uczniów.    

Beata Lipowska-Kudła

 

Nasza lokalizacja

Najnowsze Wiadomości

Nasz kanał YouTube

proocent

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Prywatność i ciasteczka

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej strony czuli się bezpiecznie. Poniżej przedstawiamy Politykę prywatności odnoszącą się do tzw. plików Cookies.

1. Kiedy wchodzisz na naszą witrynę, na dysku Twojego komputera mogą być zapisywane tzw. ciasteczka (ang. cookies), czyli niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez nasz serwer albo serwer Google
2. Zapisywanych na Twoim komputerze informacji wysyłanych z naszego serwera nigdzie nie gromadzimy i w żaden sposób nie przetwarzamy.
3. Oprócz ciasteczek wysyłanych z naszego serwera za pośrednictwem naszych witryn wysyłane są cookies firmy Google, które służą dopasowaniu reklam wyświetlanych w modułach Google do Twoich zainteresowań.
4. W każdym momencie możesz wyłączyć możliwość zapisywania wszystkich lub niektórych ciasteczek poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.
5. Jeżeli zdecydujesz się na odrzucenie wszystkich ciasteczek, nie będzie możliwe korzystanie z niektórych treści i usług udostępnianych w naszych witrynach, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie ciasteczek nie    powoduje natomiast braku możliwości przeglądania stron .
JAK WYŁĄCZYĆ CIASTECZKA

 w przeglądarce Firefox

 w przeglądarce Opera

 w przeglądarce Internet Explorer

 w przeglądarce Safari

w przeglądarce Chrome

Jeśli korzystasz z urządzenia przenośnego (telefon, smartfon, tablet), zapoznaj się z opcjami dotyczącymi ochrony prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia.

©2021 Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Search