11 szprotawa herb

Historia szkoły

 Otwarcie pierwszej polskiej szkoły w Szprotawie tuż po wojnie

    Jeszcze nie umilkły echa II wojny światowej, a już rozpoczęto przygotowania do otwarcia pierwszej polskiej szkoły w Szprotawie. Dnia 1 września 1945 roku rozpoczęło w niej naukę aż 16 uczniów w wieku od 7 do 18 lat, a ówczesną siedzibą szkoły był budynek przy Placu Ewangelickim 1.

    Jak zawsze i w tym przypadku początki oświaty nie były łatwe. Późną jesienią 1945 roku przybywa do miasta duży transport Polaków z kresów wschodnich. Coraz większa liczba polskich dzieci, chcących się uczyć, powoduje, że budynek przy Placu Ewangelickim już jest za mały. Polskie władze oświatowe zostają zmuszone do przeniesienia szkoły w nowe miejsce.

    Dopiero w lutym 1946 roku pojawiły się pierwsze dzienniki lekcyjne. Klasy liczyły do 30 uczniów, spośród których większość to uczniowie w wieku 12-18 lat. Chęć nauki i ,,bycia" w szkole, spowodowała, że już na początku 1946 roku rozpoczęły swoją działalność Samorząd Szkolny i Spółdzielnia Uczniowska oraz ZHP.

    Obecnie szkoła położona jest w samym centrum miasta i mieści się w trzech budynkach: przy ul. Krasińskiego 7, Placu Kościelnym 3 oraz ul. Kopernika 22

   21 lutego 2004 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców i Dyrektora szkoły – Pani Marioli Bajon - Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymała imię Janusza Korczaka – lekarza, pedagoga, publicysty, badacza świata dzieci, który poświęcił życie dla dobra swoich wychowanków.

    Janusz Korczak był nowatorskim pedagogiem, autorem publikacji z zakresu teorii i praktyki wychowania. Był zwolennikiem poszanowania praw dziecka, całkowitego równouprawnienia dzieci i prekursorem wielu działań na rzecz dzieci . Chciał organizować społeczeństwo dziecięce na zasadach sprawiedliwości, równych praw i obowiązków. Pracował i żył z dziećmi i dla dzieci. Z dziećmi także zginął w obozie zagłady. Po wojnie życie i dzieło Janusza Korczaka nie zostało zapomniane. Wręcz przeciwnie – jego nowatorskie idee i rozwiązania wychowawcze, jego wizjonerska koncepcja praw dziecka na stałe weszły do kanonu kultury Polski i świata.

    Debata nad wyborem patrona szkoły wcale nie była burzliwa. Wszyscy mieli poczucie, zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele, że to właśnie imię Janusza Korczaka powinno przyświecać szkole z taką historią, której źródła sięgają końca II wojny światowej, a jej pierwsi uczniowie pamiętali jej pożogę i dramatyzm.

    Decyzją władz miasta w 2011 r. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka została połączona z Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika i weszła w skład  Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie, ale nigdy nie utraciła swego patrona. W wyniku reformy oświaty, w 2017 roku ponownie jest samodzielną jednostką – Szkołą Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka. Dyrektorem szkoły jest Pani Jadwiga Zarzeczna-Rosół.

    SP1 od lat kształci w swych murach kilkuset uczniów. Każdego roku w lutym, na pamiątkę nadania imienia szkole, obchodzimy TYDZIEŃ PATRONA. Szkołą rządzi wówczas KRÓL MACIUŚ I. Odbywa się SEJMIK DZIECIĘCY na sali posiedzeń w szprotawskim ratuszu miejskim i dzieci zmieniają świat dorosłych. Uczniowie uczestniczą w licznych konkursach, aż wreszcie wszyscy przeżywamy galę ŚWIĘTA SZKOŁY, na której dokonujemy podsumowania Tygodnia Patrona i opowiadamy o sukcesach naszych uczniów. Mamy też PIEŚŃ SZKOŁY, w której słowa Janusza Korczaka brzmią nieustannie od wielu lat. Jesteśmy dumni z naszego patrona i wiemy, że takie imię szkoły to wielkie zadanie i wielka powinność. Staramy się temu sprostać – my, uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Nasza lokalizacja

Najnowsze Wiadomości

Nasz kanał YouTube

proocent

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Prywatność i ciasteczka

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej strony czuli się bezpiecznie. Poniżej przedstawiamy Politykę prywatności odnoszącą się do tzw. plików Cookies.

1. Kiedy wchodzisz na naszą witrynę, na dysku Twojego komputera mogą być zapisywane tzw. ciasteczka (ang. cookies), czyli niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez nasz serwer albo serwer Google
2. Zapisywanych na Twoim komputerze informacji wysyłanych z naszego serwera nigdzie nie gromadzimy i w żaden sposób nie przetwarzamy.
3. Oprócz ciasteczek wysyłanych z naszego serwera za pośrednictwem naszych witryn wysyłane są cookies firmy Google, które służą dopasowaniu reklam wyświetlanych w modułach Google do Twoich zainteresowań.
4. W każdym momencie możesz wyłączyć możliwość zapisywania wszystkich lub niektórych ciasteczek poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.
5. Jeżeli zdecydujesz się na odrzucenie wszystkich ciasteczek, nie będzie możliwe korzystanie z niektórych treści i usług udostępnianych w naszych witrynach, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie ciasteczek nie    powoduje natomiast braku możliwości przeglądania stron .
JAK WYŁĄCZYĆ CIASTECZKA

 w przeglądarce Firefox

 w przeglądarce Opera

 w przeglądarce Internet Explorer

 w przeglądarce Safari

w przeglądarce Chrome

Jeśli korzystasz z urządzenia przenośnego (telefon, smartfon, tablet), zapoznaj się z opcjami dotyczącymi ochrony prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia.

©2021 Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Search